"Wykupiłam wczasy nad morzem. Miałam być zakwaterowana w hotelu 3-gwiazdkowym. Tymczasem hotel, w którym nas zakwaterowano miał tylko 2 gwiazdki i warunki były poniżej oczekiwań, ale nie mieliśmy wyboru. Czy po powrocie mogę domagać się czegoś od organizatora turystyki?"

czytaj więcej »

"Chciałem kupić w komisie używany laptop. Wiem, że sprzedawca, zgodnie z przepisami o sprzedaży konsumenckiej, odpowiada za niezgodność towaru z umową, jeśli taką niezgodność wykryję przed upływem 2 lat od nabycia. Przy dokonywaniu zakupu sprzedawca spytał mnie czy możemy ograniczyć jego odpowiedzialność do roku. Czy miał prawo tak zrobić?"

czytaj więcej »

"Mama kupiła dla mnie prezent - pokrowce na siedzenia samochodowe. Po rozpakowaniu okazało się, że jednego brakuje. Reklamację zgłosiłem w ciągu tygodnia od daty zakupu. W sklepie nie chcą jej uznać twierdząc, że na zgłoszenie reklamacji miałem trzy dni. Czy to prawda?"

czytaj więcej »

"Czy do wyrobów ze srebra stosuje się przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej? Kupiłam srebrną broszkę, w której przy kolejnym zakładaniu odpadło zapięcie. Tymczasem sprzedawca uchyla się od rozpatrzenia mojej reklamacji na podstawie przepisów o sprzedaży konsumenckiej, mówiąc, że jeśli podejmie się naprawy, to będzie to wynikało tylko z jego dobrej woli. Czy ma rację?"

czytaj więcej »

"Za 2 tygodnie powinna odbyć się moja wycieczka na Kubę. Wyjazd opłaciłam już kilka miesięcy temu. Wczoraj skontaktował się ze mną pracownik biura podróży i poinformował mnie, że ze względu na wzrost kursu dolara cena uległa zmianie i muszę dopłacić aż 800 zł. Umowa, która posiadam z biurem przewiduje, że cena imprezy może ulec zmianie do 2 tygodni przed wyjazdem. Czy biuro ma prawo podnieść tak znacznie cenę imprezy?"

czytaj więcej »

Jakość umów zawieranych z konsumentami.
Dobre praktyki. Niedozwolone klauzule.

To tytuł konferencji naukowej, która w 2012 roku towarzyszy Targom Wiedzy Konsumenckiej. Organizatorami są Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Wydarzeniu partneruje Biuro Informacji Kredytowej S.A. oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
 
Wśród prelegentów znajdą się:
 • Grażyna Rokicka – Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich
 • dr hab. Ryszard Michalski – Dyrektor Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur
 • dr hab., prof. IBRKK Anna Dąbrowska
 • dr hab., prof. SGGW Irena Ozimek
 • Maria Lissowska - DG SANCO
 • mec. Agnieszka Marzec – radca prawny BIK S.A.
 • dr hab., prof. SGH Mirosława Janoś-Kresło
 • Renata Piwowarska - Dyrektor Departamentu Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego Urząd Komunikacji Elektronicznej
 • Anna Bednarska - Naczelnik Wydziału ds. Rynków Detalicznych Urząd Regulacji Energetyki
 • dr Katarzyna Marczyńska - Arbiter Bankowy
 • Andrzej Roter – Dyrektor Generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce
 • Piotr Stańczak – Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego
 • Andrzej Lewiński - Z-ca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych
 • dr Jerzy Małkowski – Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Oddział Warszawa
Konferencja odbędzie się w dniu 8 marca w sali konferencyjnej Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, przy Al. Jerozolimskich 87 w Warszawie, w godzinach 10:00 – 15:00.
 
Zainteresowanych uczestnictwem w konferencji prosimy o kontakt
Tel. (22) 628-55-85, fax (22) 628-24-79, e-mail: ibrkk@ibrkk.pl
 
Zaproszenie na konferencję znajduje się tutaj.
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA