"Za 2 tygodnie powinna odbyć się moja wycieczka na Kubę. Wyjazd opłaciłam już kilka miesięcy temu. Wczoraj skontaktował się ze mną pracownik biura podróży i poinformował mnie, że ze względu na wzrost kursu dolara cena uległa zmianie i muszę dopłacić aż 800 zł. Umowa, która posiadam z biurem przewiduje, że cena imprezy może ulec zmianie do 2 tygodni przed wyjazdem. Czy biuro ma prawo podnieść tak znacznie cenę imprezy?"

czytaj więcej »

"Oddałem w komis telefon komórkowy. Cenę towaru oznaczyłem na nie mniejszą niż 300 złoty, a telefon został sprzedany za 250 zł. Czy mogę domagać się od komisanta, który sprzedawał mój telefon by wydał mi 300 a nie 250 zł.?"

czytaj więcej »

"Wykupiłem wraz z żoną tygodniowy pobyt we Włoszech. Umowa z biurem podróży przewidywała, że trzeciego dnia wjazdu odbędzie się tzw. wieczór włoski, gdzie będziemy mieli okazję zapoznać się z kulturą regionu oraz skosztować produkowanego tam wina (przez cały dzień za darmo). W trakcie pobytu okazało się, że wieczór włoski się nie odbędzie. Organizator zaproponował nam w zamian 1-dniową wycieczkę do Florencji, zastrzegł jednak, że musimy ponieść drobną dopłatę. Czy organizator może obciążyć nas w takiej sytuacji dodatkowymi kosztami?"

czytaj więcej »

"Mama kupiła dla mnie prezent - pokrowce na siedzenia samochodowe. Po rozpakowaniu okazało się, że jednego brakuje. Reklamację zgłosiłem w ciągu tygodnia od daty zakupu. W sklepie nie chcą jej uznać twierdząc, że na zgłoszenie reklamacji miałem trzy dni. Czy to prawda?"

czytaj więcej »

"Na pokazie w trakcie pobytu w sanatorium kupiłam komplet pościeli. Po namyśle stwierdziłam, że wydałam zbyt dużo pieniędzy. Czy mam szansę na odzyskanie pochopnie wydanych pieniędzy?"

czytaj więcej »

Zakwaterowanie w hotelu niższej kategorii

Wykupiłam wczasy nad morzem. Miałam być zakwaterowana w hotelu 3-gwiazdkowym. Tymczasem hotel, w którym nas zakwaterowano miał tylko 2 gwiazdki i warunki były poniżej oczekiwań, ale nie mieliśmy wyboru. Czy po powrocie mogę domagać się czegoś od organizatora turystyki?

Organizator turystyki nie wywiązał się należycie z zawartej umowy. Można domagać się od niego odszkodowania. Mówi o tym art. 11 a ustawy o usługach turystycznych.

Należy w tym celu złożyć do przedsiębiorcy pisemną reklamację i zażądać zwrotu części ceny wycieczki. Przy ustalaniu kwoty obniżki, można posiłkować się tzw. „Kartą Frankfurcką". W karcie tej określone są uchybienia, jakich może dopuścić się organizator turystyki oraz to jak określić kwotę, której zwrotu możemy żądać za konkretne uchybienie.

Termin, jaki ma organizator turystyki na ustosunkowanie się do reklamacji wynosi 30 dni. Jeśli nie ustosunkuje się w tym terminie do tej reklamacji - uważa się, że uznał ją za uzasadnioną i konsument powinien wezwać przedsiębiorcę do zwrotu kwoty pieniężnej w określonym przez siebie terminie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych art. 11a ust. 1 i art. 20 ust. 6 (tekst jednolity: Dz. U. 2004r., Nr 223, poz. 2268 ze zm.).

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA