"Kupiłem w komisie cyfrowy aparat fotograficzny. Sprzedawca zapewniał mnie, że dany model obsługuje karty pamięci o pojemności 16 GB. Okazało się że nie jest to prawdą i mogę użyć tylko kart o pojemności do 4 GB, co nie jest dla mnie satysfakcjonujące. Złożyłem więc reklamację. Komisant (sprzedawca) odrzucił ją stwierdzając, że to towar używany więc on za niego nie odpowiada, a gwarancja już wygasła. Czy sprzedawca ma rację?"

czytaj więcej »

"W zimie wykupiłem 8-dniową wycieczkę do Egiptu. Na 2 miesiące przed jej rozpoczęciem organizator turystyki powiadomił mnie, że wycieczka nie może się odbyć we wskazanym w umowie terminie. Wyjazd miałby się opóźnić o tydzień. Czy mogę odstąpić od umowy i jakiej kwoty mam zażądać? Teraz wszystkie dostępne wycieczki są znacznie droższe."

czytaj więcej »

"Wykupiłem wraz z żoną tygodniowy pobyt we Włoszech. Umowa z biurem podróży przewidywała, że trzeciego dnia wjazdu odbędzie się tzw. wieczór włoski, gdzie będziemy mieli okazję zapoznać się z kulturą regionu oraz skosztować produkowanego tam wina (przez cały dzień za darmo). W trakcie pobytu okazało się, że wieczór włoski się nie odbędzie. Organizator zaproponował nam w zamian 1-dniową wycieczkę do Florencji, zastrzegł jednak, że musimy ponieść drobną dopłatę. Czy organizator może obciążyć nas w takiej sytuacji dodatkowymi kosztami?"

czytaj więcej »

"Oddałem w komis telefon komórkowy. Cenę towaru oznaczyłem na nie mniejszą niż 300 złoty, a telefon został sprzedany za 250 zł. Czy mogę domagać się od komisanta, który sprzedawał mój telefon by wydał mi 300 a nie 250 zł.?"

czytaj więcej »

"Miałam ochotę na zmianę fryzury. Niestety pomysł okazał się chybiony. Trwała spaliła włosy. Fryzjerka mówi, że przesadzam, a włosy odrosną. Co mogę zrobić?"

czytaj więcej »

REKLAMACJA WYROBÓW ZE SREBRA

Czy do wyrobów ze srebra stosuje się przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej? Kupiłam srebrną broszkę, w której przy kolejnym zakładaniu odpadło zapięcie. Tymczasem sprzedawca uchyla się od rozpatrzenia mojej reklamacji na podstawie przepisów o sprzedaży konsumenckiej, mówiąc, że jeśli podejmie się naprawy, to będzie to wynikało tylko z jego dobrej woli. Czy ma rację?

Sprzedawca nie ma racji, sugerując, że do wyrobów ze srebra nie mają zastosowania przepisy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Z art. 1 ust.2 i 3 omawianej ustawy wynika wyraźnie, że nie stosuje się jej w stosunku do:

1. energii elektrycznej, gazu, wody, chyba że są sprzedawane w ograniczonej ilości lub określonej objętości a także,

2. sprzedaży egzekucyjnej oraz sprzedaży dokonywanej w postępowaniu upadłościowym albo innym postępowaniu sądowym.

Kupiona przez Panią broszka okazała się wadliwa - jest niezgodna z umową, bowiem nie może Pani z niej korzystać, jeśli nie da się jej zapiąć. Jeżeli od zakupu nie upłynęły jeszcze dwa lata, a od ujawnienia się wady nie upłynęły dwa miesiące, powinna Pani złożyć u sprzedawcy reklamację, najlepiej w formie pisemnej, aby mieć dowód.

Sprzedawca nie może odmówić przyjęcia reklamacji składanej przez konsumenta, co oczywiście nie oznacza, że musi ją uznać za słuszną.

W przypadku uznania reklamacji, sprzedawca może niezgodny z umową towar (broszkę) nieodpłatnie naprawić go lub wymienić na nowy (art. 8 ust.1 ustawy). Gdy naprawa lub wymiana jest z jakichkolwiek przyczyn niemożliwa lub wymaga nadmiernych kosztów - konsument może żądać obniżenia ceny lub po prostu odstąpić od umowy i żądać zwrotu pieniędzy (art.8 ust.4). Z tego uprawnienia można skorzystać także, gdy sprzedawca nie zdoła naprawić lub wymienić towaru na nowy w odpowiednim czasie, a także gdy wymiana lub naprawa narażałaby kupującego na znaczne niedogodności. Czas na wykonanie obowiązku może być ustalony przez strony, przez jedną z nich, bądź w razie braku takiego ustalenia, może wynikać z okoliczności - na przykład z rodzaju towaru.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, art. 1 ust. 2 i ust. 3 i art. 8 ust. 1 i ust. 4 (tekst jednolity: Dz. U. z 2002r., Nr 141 poz.1176 ze zm.).

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA