"Zawarłem z akwizytorem - przedstawicielem firmy stolarskiej - umowę o wymianę drzwi w mieszkaniu. Po namyśle stwierdziłem, że drzwi, które proponował akwizytor są z kiepskiego materiału, wyglądają nieestetycznie i są droższe niż drzwi, które mógłbym zakupić w markecie budowlanym. Sąsiadka twierdzi, że istnieje możliwość odstąpienia od takiej umowy. Ale stolarz (sprzedawca drzwi) nie chce o tym słyszeć, twierdzi, że już rozpoczął produkcję i muszę mu zapłacić za zużyte materiały."

czytaj więcej »

"Zamówiłam w sklepie internetowym książki. Czekam na realizację zamówienia już 20 dni. Ile jeszcze muszę czekać, jeżeli regulamin sklepu milczy na ten temat?"

czytaj więcej »

"Oddałem w komis telefon komórkowy. Cenę towaru oznaczyłem na nie mniejszą niż 300 złoty, a telefon został sprzedany za 250 zł. Czy mogę domagać się od komisanta, który sprzedawał mój telefon by wydał mi 300 a nie 250 zł.?"

czytaj więcej »

"Kupiłam w supermarkecie radio. Radio zepsuło się po 5 miesiącach. Kiedy próbowałam złożyć reklamację w sklepie, odpowiedziano mi, że radio ma tylko 3 miesięczną gwarancję i jest już za późno. Czy to zgodne z prawem, aby gwarancja trwała tak krótko?"

czytaj więcej »

"Umowa zawarta bez jednoczesnej obecności obu jej stron czyli sprzedawcy i konsumenta (np. z katalogu, przez Internet) jest umową sprzedaży na odległość."

czytaj więcej »

BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ

Moja żona chciała zaciągnąć w banku kredyt. Bank odmówił twierdząc, że nie posiada zdolności kredytowej, a nasze nazwisko figuruje w Biurze Informacji Kredytowej. W jaki sposób mogę sprawdzić te dane i co to jest ten BIK?

Biuro Informacji Kredytowej - BIK zbiera od banków i innych instytucji dane dotyczące udzielonych kredytów i ich spłaty. Za poprawność i wiarygodność informacji, dostarczonych do baz danych BIK, odpowiedzialność ponoszą banki i instytucje, które umieszczają tam dane swoich klientów.

Biuro Informacji Kredytowej odpowiada za zgodność informacji przekazywanych do użytkowników z danymi źródłowymi oraz zobowiązuje się do nie zmieniania, ani modyfikowania przekazywanych danych. Z danych gromadzonych przez BIK mogą korzystać zarówno banki, jak i konsumenci, których te dane dotyczą.

Każdy konsument, którego dane znajdują się w BIK, może otrzymać raz na 6 miesięcy bezpłatny raport konsumencki; czas oczekiwania wynosi 30 dni.

Powinien Pan wypełnić wniosek o udostępnienie informacji na swój temat, przechowywanych w bazie danych BIK i przesłać go na adres Biura Informacji Kredytowej. Gdyby miał Pan zastrzeżenia odnośnie treści tych danych, powinien je Pan skierować do banku będącego właścicielem danych.

Konsument, który posiada pozytywną historię kredytową - spłacał w terminie wszystkie swoje zobowiązania - powinien być zainteresowany, by jego historia była dostępna w BIK.

Więcej informacji na temat Biura Informacji Kredytowej można znaleźć stronie internetowej www.bik.pl.

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA