"Wykupiłem wraz z żoną tygodniowy pobyt we Włoszech. Umowa z biurem podróży przewidywała, że trzeciego dnia wjazdu odbędzie się tzw. wieczór włoski, gdzie będziemy mieli okazję zapoznać się z kulturą regionu oraz skosztować produkowanego tam wina (przez cały dzień za darmo). W trakcie pobytu okazało się, że wieczór włoski się nie odbędzie. Organizator zaproponował nam w zamian 1-dniową wycieczkę do Florencji, zastrzegł jednak, że musimy ponieść drobną dopłatę. Czy organizator może obciążyć nas w takiej sytuacji dodatkowymi kosztami?"

czytaj więcej »

"W zimie wykupiłem 8-dniową wycieczkę do Egiptu. Na 2 miesiące przed jej rozpoczęciem organizator turystyki powiadomił mnie, że wycieczka nie może się odbyć we wskazanym w umowie terminie. Wyjazd miałby się opóźnić o tydzień. Czy mogę odstąpić od umowy i jakiej kwoty mam zażądać? Teraz wszystkie dostępne wycieczki są znacznie droższe."

czytaj więcej »

"Kupiłem w komisie dobrej marki radio samochodowe. Mało używane, prawie nówka w idealnym stanie. Minęły 2 lata a ono się popsuło. Czy mogę je zareklamować?"

czytaj więcej »

"Kupiłam w supermarkecie radio. Radio zepsuło się po 5 miesiącach. Kiedy próbowałam złożyć reklamację w sklepie, odpowiedziano mi, że radio ma tylko 3 miesięczną gwarancję i jest już za późno. Czy to zgodne z prawem, aby gwarancja trwała tak krótko?"

czytaj więcej »

"Umowa zawarta bez jednoczesnej obecności obu jej stron czyli sprzedawcy i konsumenta (np. z katalogu, przez Internet) jest umową sprzedaży na odległość."

czytaj więcej »

Targi Wiedzy Konsumenckiej 2013

Ponad 21 tysięcy porad konsumenckich w ciągu niecałych 8 miesięcy1 udzielili prawnicy Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Świadczy to o ogromnej ilości problemów, z jakimi spotykamy się na co dzień jako konsumenci oraz o potrzebie edukacji w zakresie tego, gdzie
i jakie wsparcie możemy otrzymać.
 

 Zaproszenie na Targi

Co zrobić, kiedy sprzedawca butów lub operator komórkowy nie chce przyjąć naszej reklamacji?

Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas Targów Wiedzy Konsumenckiej.
 
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich już po raz czwarty zorganizowało Targi, podczas których, mogliśmy lepiej poznać swoje prawa i dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w razie problemów. Targi odbyły się 16 marca 2013 r. w Centrum Handlowym Wola Park w Warszawie pod honorowym patronatem Prezydent m. st. Warszawy oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Strategicznym partnerem Targów było Centrum Handlowe Wola Park, zaś partnerami Biuro Informacji Kredytowej i On Board PR Ecco Network.
 
W tym roku organizatorzy stworzyli dla konsumentów praktyczny mini-przewodnik, który warto mieć zawsze po ręką, aby wiedzieć, dokąd udać się po pomoc w razie ewentualnych problemów. Mini-przewodnik będzie można było otrzymać podczas Targów, jest on również dostępny do pobrania ze strony Stowarzyszenia: pomoc.konsumenci.org
 
Udostępnienie mini-przewodnika w Internecie sprawia, że również wszyscy Ci, którym nie uda się fizycznie przyjść na Targi, będą mogli dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy oraz w łatwy sposób podzielić się tą wiedzą z rodziną i znajomymi.” - komentuje Grażyna Rokicka, Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.
 
--------------
1 Porady udzielone za pomocą e-maila w okresie od 16 lipca 2012 r. do 1 marca 2013 r. w ramach pierwszego w Polsce Konsumenckiego Centrum E-porad. Projekt finansowany ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 

Targi Wiedzy Konsumenckiej 2013

Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA