"Kupiłem w komisie cyfrowy aparat fotograficzny. Sprzedawca zapewniał mnie, że dany model obsługuje karty pamięci o pojemności 16 GB. Okazało się że nie jest to prawdą i mogę użyć tylko kart o pojemności do 4 GB, co nie jest dla mnie satysfakcjonujące. Złożyłem więc reklamację. Komisant (sprzedawca) odrzucił ją stwierdzając, że to towar używany więc on za niego nie odpowiada, a gwarancja już wygasła. Czy sprzedawca ma rację?"

czytaj więcej »

"Oddałem w komis telefon komórkowy. Cenę towaru oznaczyłem na nie mniejszą niż 300 złoty, a telefon został sprzedany za 250 zł. Czy mogę domagać się od komisanta, który sprzedawał mój telefon by wydał mi 300 a nie 250 zł.?"

czytaj więcej »

"Chciałem kupić w komisie używany laptop. Wiem, że sprzedawca, zgodnie z przepisami o sprzedaży konsumenckiej, odpowiada za niezgodność towaru z umową, jeśli taką niezgodność wykryję przed upływem 2 lat od nabycia. Przy dokonywaniu zakupu sprzedawca spytał mnie czy możemy ograniczyć jego odpowiedzialność do roku. Czy miał prawo tak zrobić?"

czytaj więcej »

"Kupiłam wczoraj spodnie, jednak po przyjściu do domu stwierdziłam, że mi się nie podobają. Czy mogę je zwrócić?"

czytaj więcej »

"Kupiłam w supermarkecie radio. Radio zepsuło się po 5 miesiącach. Kiedy próbowałam złożyć reklamację w sklepie, odpowiedziano mi, że radio ma tylko 3 miesięczną gwarancję i jest już za późno. Czy to zgodne z prawem, aby gwarancja trwała tak krótko?"

czytaj więcej »

UMOWY KONSUMENCKIE – CZY WIEMY, CO PODPISUJEMY?

Czy twoja umowa na ubezpieczenie, kredyt, dostawę energii lub Internetu jest korzystna?

Pod takimi hasłami 17 marca 2012 roku w CH Wola Park w Warszawie odbyły się trzecie już Targi Wiedzy Konsumenckiej organizowane przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.
 
79% z nas uważa, że jako konsumenci nie znamy swoich praw. Natomiast aż 56% z nas źle ocenia sposób, w jaki sformułowane są umowy firm usługowych (źródło: badanie Instytutu Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur z grudnia 2011 r.).
 
Czy wiemy, co podpisujemy i jak uniknąć niekorzystnych zapisów? Czy mamy pewność, jak się zachować, kiedy źle potraktowano nas w sklepie, wykonawca mebli kuchennych wziął zaliczkę i zniknął, a sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji butów bądź cieknącego czajnika elektrycznego? I czy wiemy do kogo zwrócić się w razie problemów?
 
To wszystko mogliśmy sprawdzić przychodząc na Targi Wiedzy Konsumenckiej, gdzie eksperci z niemal wszystkich organizacji i instytucji zajmujących się ochroną konsumentów w Polsce udzielali wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące nas pytania konsumenckie. Dodatkowo konsumenci mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w Konkursie Wiedzy Konsumenckiej, który cieszył się dużą popularnością.
 
Do wystawców należeli: Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, Europejskie Centrum Konsumenckie, Rzecznik Ubezpieczonych, Urząd Regulacji Energetyki, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Warszawie, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Stowarzyszenie Konsumentów Polskich - organizator.
 
Trzecie już Targi Wiedzy Konsumenckiej zorganizowane były pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Prezydent m. st. Warszawy oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Strategicznym partnerem Targów było Centrum Handlowe Wola Park, zaś partnerami Biuro Informacji Kredytowej i On Board PR Ecco Network.
 
Targom towarzyszyła konferencja naukowa pt. "Jakość umów zawieranych z konsumentami. Dobre praktyki. Niedozwolone klauzule." Więcej informacji o konferencji znajduje się tutaj.
 
Plakat Targów

Targi Wiedzy Konsumenckiej 2012

Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA