"Kupiłam w supermarkecie radio. Radio zepsuło się po 5 miesiącach. Kiedy próbowałam złożyć reklamację w sklepie, odpowiedziano mi, że radio ma tylko 3 miesięczną gwarancję i jest już za późno. Czy to zgodne z prawem, aby gwarancja trwała tak krótko?"

czytaj więcej »

"Moja żona chciała zaciągnąć w banku kredyt. Bank odmówił twierdząc, że nie posiada zdolności kredytowej, a nasze nazwisko figuruje w Biurze Informacji Kredytowej. W jaki sposób mogę sprawdzić te dane i co to jest ten BIK?"

czytaj więcej »

"Za 2 tygodnie powinna odbyć się moja wycieczka na Kubę. Wyjazd opłaciłam już kilka miesięcy temu. Wczoraj skontaktował się ze mną pracownik biura podróży i poinformował mnie, że ze względu na wzrost kursu dolara cena uległa zmianie i muszę dopłacić aż 800 zł. Umowa, która posiadam z biurem przewiduje, że cena imprezy może ulec zmianie do 2 tygodni przed wyjazdem. Czy biuro ma prawo podnieść tak znacznie cenę imprezy?"

czytaj więcej »

"Czy do wyrobów ze srebra stosuje się przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej? Kupiłam srebrną broszkę, w której przy kolejnym zakładaniu odpadło zapięcie. Tymczasem sprzedawca uchyla się od rozpatrzenia mojej reklamacji na podstawie przepisów o sprzedaży konsumenckiej, mówiąc, że jeśli podejmie się naprawy, to będzie to wynikało tylko z jego dobrej woli. Czy ma rację?"

czytaj więcej »

"Chciałem kupić w komisie używany laptop. Wiem, że sprzedawca, zgodnie z przepisami o sprzedaży konsumenckiej, odpowiada za niezgodność towaru z umową, jeśli taką niezgodność wykryję przed upływem 2 lat od nabycia. Przy dokonywaniu zakupu sprzedawca spytał mnie czy możemy ograniczyć jego odpowiedzialność do roku. Czy miał prawo tak zrobić?"

czytaj więcej »

Targi Wiedzy Konsumenckiej 2011

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich 12 marca 2011 r. w Arkadii w Warszawie zorganizowało drugie Targi Wiedzy Konsumenckiej. Była to doskonała okazja dla każdego konsumenta, czyli każdego z nas, do poznania swoich praw, obowiązków i nie tylko.
 
Konsumenci mieli okazję rozmowy z ekspertami z wielu ważnych i znanych instytucji państwowych, pro-konsumenckich organizacji oraz zrzeszeń przedsiębiorców – gotowych na udzielenie odpowiedzi na każde pytanie. Dodatkowo konsumenci mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w Konkursie Wiedzy Konsumenckiej, który cieszył się dużą popularnością.

Drugie Targi Wiedzy Konsumenckiej zorganizowane były pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Prezydent m. st. Warszawy, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Pani Róży Thun, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Strategicznym partnerem Targów było Biuro Informacji Kredytowej, zaś partnerem Arkadia.
 
Oto relacja wideo z drugiej edycji Targów w 2011 roku.
 

 
 Tutaj można zobaczyć plakat z drugiej edycji Targów.
 

Targi Wiedzy Konsumenckiej 2011

Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA